Články autora
< návrat zpět
Nepřijde vám to trochu líto?
U nás se pořád mele pantem kolem práce s mládeží, kroužků a kolektivek (vím, že se má říkat „radioklubů“, příp. „klubových stanic“, ale pro mě to vždycky byly a budou kolektivky). Všude se mele páté přes deváté, dotace, peníze, prostory, peníze, telegrafie, peníze a zas peníze…
O hamspiritu se vlastně ani nemluví...
Slovo hamspirit je zvykem překládat jako radioamatérský duch. Jenže...
Personalizujte si svůj CW signál
Poměrně často se stává, že v chumlu volajících stanic jsou všichni přibližně stejně silní, vysílají stejnou rychlostí a jejich telegrafie je jednotná, dle normy. Kdo se dovolá nejdřív?
Vše o squeeze klíčování (část 1.)
Karl Fischer, DJ5IL
Ačkoli radioamatéři vynalezli a propagovali elektronické klíče, jsou dnes jejich znalosti různých režimů klíčování v případě klíčů s dvoupákovým manipulátorem (pastičkou) poněkud slabší. Proto vznikla tato recenze s vysvětlením do hloubky ...
Vše o squeeze klíčování (část 2.)
Karl Fischer, DJ5IL
Druhá, závěrečná část příběhu nás zavede od ručních klíčů a bugů přes režim Ultimatic až k moderním jambickým klíčům. Teorie a vývoj těchto inovací jsou podrobně rozebrány...
QSK je slovo do pranice
Q-kód QSK s otazníkem znamená "Můžete mne poslouchat mezi vašimi značkami? Mohu v kladném případě přerušit vaše vysílání?". Bez otazníku je obvykle používán jako podstatné jméno, označující vlastnost používaného zařízení - možnost poslouchat mezi vlastními značkami.
Český Morse Trenér Sinus
Český Morse Trenér je určen k tréninku příjmu českých slov morseovky pro všechny, kteří již uspokojivě ovládají příjem všech znaků abecedy.
Učebnice Morse Kochovou metodou
Důvodem vzniku této učebnice byla snaha uvést do praxe moderní metodu, maximálně zefektivňující výuku. Většina dostupných učebnic a výukových plánů totiž vychází z klišé „nejdřív pomalu, pak během výuky zrychlovat“. Je však známým faktem, že tento postup je nejhorším ze všech možných, protože vede k vytváření mentálních bloků, bránících překonat určitou rychlost. Už méně se mluví o tom, že telegrafie není o rychlosti, ale o přesnosti. Rychlost je sice podmínkou nutnou, nikoli však postačující.
Klíč – trenažér K5BCQ
Klíč s Arduinem, využívající kód K3NG [1] má tak široké možnosti, že jen pouhý jejich výčet by zabral několik stránek. Vznikla celá řada variant tohoto klíče s různými možnostmi a hardwarovými nároky. Na vývoji kódu se pod vedením Goodyho, K3NG podílejí desítky vývojářů. Výsledek lze označit jako dokonalý, neboť překonává všechny známé konkurenční projekty. Lze ho např. snadno zkombinovat s RTTY nebo Hellschreiberem, avšak jeho největším přínosem pravděpodobně bude možnost postavit výukový trenažér, který lze použít pro nácvik vysílání s dvoupákovou i jednopákovou pastičkou. Lze se tak velmi efektivně naučit nebo zdokonalit ve vysílání v libovolném jambickém módu nebo v režimu Ultimatic [2]. K dispozici je i trenažér s češtinou.
Jak se můžete odměnit autorovi těchto stránek?
Odměnou je pro mě především pohled na „skóre“ počtu přečtení článku. I když jde o velice specializovanou problematiku, byly některé články čteny víc, než 7000x. Když ještě přihlédnu k faktu, že je to psáno v češtině, že je u nás necelých 6000 koncesí a z nich dobrou polovinu telegrafie vůbec nezajímá, je to vlastně impozantní výsledek* (viz pozn.).
Analyzátor klíčování s Arduinem
Analyzátor klíčování slouží k odhalení problémů s časováním klíčovacího systému transceiveru, PA a všech zařízení v signálové cestě. Jde o velmi specializovaný přístroj, který zcela určitě nebude používán každý den. Je však velmi jednoduchý a náklady na jeho konstrukci nemusí přesáhnout 100 Kč, takže se určitě vyplatí. Použijeme ho nejen tehdy, když si potřebujeme ověřit, je-li transceiver vhodný pro CW provoz, ale i pokud je třeba sestavit staniční „setup“ pro závod či expedici. Analyzátor reaguje nejen na výstup elektronického klíče, ale je opatřen i vstupem, kam lze přivést signál z anténního konektoru, pak je vyhodnocován celý vysílací řetězec. Díky tomu se uplatní i tehdy, přibude-li např PA a s výhodou ho využijí i VKV amatéři k nastavení různých sekvencerů, používaných při přepínání koaxiálních relé na stožáru.
Problém s příposlechem
Kamarád se vrací po letech k vysílání a objevil se zajímavý problém – říkal, že si osvěžuje Morse a bere bez problémů 30-32 WPM, ale jen z příposlechu svého klíče. Jakmile sedne k rádiu, tak jsou jeho schopnosti ty tam...
No nekupte to za pětikilo!
Opravdu nevím, co si myslet o takovéto pastičce, vyrobené na 3D tiskárně, která se ocitla v nabídce internetového Hamshopu za pouhých 500 Kč.
Příkazy Tinykeyeru
Povídání o weightingu
Motto: všechno je na ho**o, jenom včely jsou na med. Ale med je, jak známo, na ho**o. Štelujte si weighting, jak chcete, stejně bude všechno jinak...