Tak takhle tedy ne!
O věcech, které se dělají nesmyslně či špatně.
Problém s příposlechem
Kamarád se vrací po letech k vysílání a objevil se zajímavý problém – říkal, že si osvěžuje Morse a bere bez problémů 30-32 WPM, ale jen z příposlechu svého klíče. Jakmile sedne k rádiu, tak jsou jeho schopnosti ty tam...
No nekupte to za pětikilo!
Opravdu nevím, co si myslet o takovéto pastičce, vyrobené na 3D tiskárně, která se ocitla v nabídce internetového Hamshopu za pouhých 500 Kč.
ONTECH
Že i při CW se může v různých formách projevovat dyslexie i rozličné "logopedické" poruchy se moc neví. Existují však i operátoři, kteří "berou" 40 WPM (200 zn./min.), ale jakmile dojde na vysílání, je zle.
Joinedupsending
Jeden ze starších článků Rogera, G3SXW upozorňuje na jeden častý nešvar při vysílání - chybějící nebo příliš krátké mezery mezi znaky. Jak takové "zmatlání" ovlivňuje čitelnost a srozumitelnost, je humornou formou podáno v článku, jehož originál byl uveřejněn v časopise FOCUS 2 (Spring '90).
Jak chápat členství v nějakém klubu?
Ačkoli se snažím nejméně čtvrt století šířit informace o tzv. "výběrových" klubech telegrafistů, jsou mezi radioamatéry v OK zakořeněné naprosto zcestné dezinformace a nebál bych se dokonce napsat škodlivé bludy. Jakákoli osvěta je zřejmě marná, chtít totiž po lidech aby četli a přemýšleli je zcela očividně "mimo mísu". Drtivá většina lidí se bojí vyčuhovat z řady, požadavkem doby je ohnout krk, navléknout mimikry a splynout s většinou. Není to jen u nás, tenhle postoj dusí třeba i starou dobrou Anglii, ale u nás je to ještě umocněno 40 let pěstovaným falešným rovnostářstvím. Důkaz toho, že tohle svinstvo stále žije jsem našel docela nedávno na webu jednoho velice dobrého telegrafisty, který napsal:
Doktoři a dromedáři
Také si stěžujete, že je dnes problémem najít stanici, s níž lze navázat normální spojení? Leckdo si u toho obvykle zanadává, že většina stanic dnes jede stylem 5NN TU, že si každý hraje na expedici, snaží se na sebe vyvolat pile-up a jet pokud možno split UP. Mnohým z nich však dojdou argumenty, když se jich zeptáte, o čem by si chtěli povídat...
Když se zeptáte někoho, kdo neumí anglicky a rád cosi mele o "amatérské angličtině", uvidíte většinou kyselý obličej. Nepříjemný rozhovor zpravidla končí tím, že se dozvíte, že si dotyčný odpůrce 5NN TU rád popovídá česky s OK a se zahraničím sáhne ke "standardnímu" spojení nebo se přemůže a zkousne i to 5NN TU...
Těmto kritikům 5NN TU jsou určeny následující řádky.
Pastičky, z kterých vám bude špatně
Klíč a pastička jsou věci, kterými jejich majitel dává najevo svůj vztah k telegrafii. Není tedy nijak překvapující, když k těmto věcem jinak přistupuje radioamatér, pro kterého je telegrafie alfou i omegou jeho projevu na pásmech a jinak ten, pro kterého je telegrafie nutným zlem.
Nevhodná metoda výuky
Při výuce telegrafie platí staré známé pravidlo: kdo se nikdy neučil telegrafii, je jako nepopsaný list. Kdo se ji učil a neuspěl, má svůj list pořádně pokaňkaný. Pokud vám přestane učení jít a už vás to nebaví, dostaví se pocit frustrace. Možná se vám podaří ho překonat a jdete-li na zkoušku, nakonec ji složíte, ale telegrafista z vás nikdy nebude.