Výuka
Jak se naučit (nebo nenaučit) Morse.
Nepřijde vám to trochu líto?
U nás se pořád mele pantem kolem práce s mládeží, kroužků a kolektivek (vím, že se má říkat „radioklubů“, příp. „klubových stanic“, ale pro mě to vždycky byly a budou kolektivky). Všude se mele páté přes deváté, dotace, peníze, prostory, peníze, telegrafie, peníze a zas peníze…
Český Morse Trenér Sinus
Český Morse Trenér je určen k tréninku příjmu českých slov morseovky pro všechny, kteří již uspokojivě ovládají příjem všech znaků abecedy.
Učebnice Morse Kochovou metodou
Důvodem vzniku této učebnice byla snaha uvést do praxe moderní metodu, maximálně zefektivňující výuku. Většina dostupných učebnic a výukových plánů totiž vychází z klišé „nejdřív pomalu, pak během výuky zrychlovat“. Je však známým faktem, že tento postup je nejhorším ze všech možných, protože vede k vytváření mentálních bloků, bránících překonat určitou rychlost. Už méně se mluví o tom, že telegrafie není o rychlosti, ale o přesnosti. Rychlost je sice podmínkou nutnou, nikoli však postačující.
Klíč – trenažér K5BCQ
Klíč s Arduinem, využívající kód K3NG [1] má tak široké možnosti, že jen pouhý jejich výčet by zabral několik stránek. Vznikla celá řada variant tohoto klíče s různými možnostmi a hardwarovými nároky. Na vývoji kódu se pod vedením Goodyho, K3NG podílejí desítky vývojářů. Výsledek lze označit jako dokonalý, neboť překonává všechny známé konkurenční projekty. Lze ho např. snadno zkombinovat s RTTY nebo Hellschreiberem, avšak jeho největším přínosem pravděpodobně bude možnost postavit výukový trenažér, který lze použít pro nácvik vysílání s dvoupákovou i jednopákovou pastičkou. Lze se tak velmi efektivně naučit nebo zdokonalit ve vysílání v libovolném jambickém módu nebo v režimu Ultimatic [2]. K dispozici je i trenažér s češtinou.
Problém s příposlechem
Kamarád se vrací po letech k vysílání a objevil se zajímavý problém – říkal, že si osvěžuje Morse a bere bez problémů 30-32 WPM, ale jen z příposlechu svého klíče. Jakmile sedne k rádiu, tak jsou jeho schopnosti ty tam...
Ultimatic mode
Klíčujeme jambicky
Když někdo 30 let "fackuje" svou jednopákovou pastičku ze strany na stranu a vyhovuje mu to, ať to dělá dál. Pokud tohle zvládnete rychlostí 30 WPM (150 zn./min.) po dobu jedné hodiny, klidně si dál nechejte své "jednopádlo" a jambické záležitosti přenechejte básníkům.
Kdo však začíná, nemá dnes opravdu žádný důvod učit se na nejjednodušším klíči s jednopákovou pastičkou - většina pastiček na trhu je ve dvoupákovém provedení a jsou určené pro jambické klíčování a i ten nejlevnější klíč zvládne tento způsob klíčování ve všech variantách.
Volba správné metody
Vliv metody na výsledek výuky se přeceňuje. Kdo se touto problematikou zabývá delší dobu, potvrdí, že volba metody je svým způsobem módní záležitost. Byla tu metoda nepodobných znaků, metoda podobných znaků, Farnsworthova, Candlerova, Kochova metoda a spousta dalších. Jinak učí Morse DJ4UF, jinak K7QO a všichni ujišťují, že ta jejich metoda je ta pravá, která vede k zaručenému úspěchu.
Oč tu vlastně běží?
Nepředáváme zprávy ani nepřijímáme depeše, chceme se jen bavit s ostatními lidmi, kteří mají stejné zájmy. Chceme k tomu využít telegrafii kvůli jejím vlastnostem, které jsou v mnoha směrech nepřekonané i v době internetu a satelitních telefonů. Jenže nás k takovému bavení nikdo nepřipravoval a v češtině nelze k tomuto tématu najít prakticky nic.
Morse almanach Billa Pierponta, N0HFF
The Art and Skill of Radio-Telegraphy
William G. Pierpont, N0HFF
Umění a technika radiotelegrafie
Metodika výuky Morse je součástí snad každé provozní příručky. Lze tedy říci, že kolik je příruček, tolik je i metod. Ale málokterá je dobrá. Leckdo se Morse učil nebo mu byl učen, ale ne všichni uspěli. Návrat je pak těžký, říká se tomu EARL (zde to není jméno, ale Eat Another Raw Lemon). Nemusíte však kousat do citrónu, když vám někdo poradí. A dobrou radu pro vás máme.
Jak se (ne)naučit Morse - část 1.
Dvoudílný článek, který jsem napsal v roce 2004, je stále aktuální a na podstatě jeho obsahu není co měnit. Kdybych ho ale psal dnes, asi by vypadal jinak. Leccos se totiž změnilo, především byla odbourána povinná zkouška z telegrafie a fakticky zmizel systém koncesních tříd.
Jak se (ne)naučit Morse - část 2.
Vysílání je oproti příjmu zcela jiný typ činnosti, zde se poměrně výrazně uplatňuje motorika. Výhodou jsou vrozené schopnosti jako hudební talent a smysl pro rytmus. Typickým rysem začátečníků bývá, že jsou schopni vysílat rychleji, než přijímat. Tento rozdíl však časem mizí, u zkušeného telegrafisty je mezní rychlost příjmu přibližně vyrovnaná, ještě později bývá limit rychlosti při příjmu vyšší, než při vysílání.