Autorem klíče je Jan Lategahn, DK3LJ. Zapojení je až "vražedně" jednoduché, je to opravdu pár součástek, které lze umístit na miniaturní, jednostrannou destičku s plošným spojem. Když jsem hledal schéma (myslím něco, co už někdo aktivně používá), narazil jsem na http://hamshop.cz/stavebnice-c4/yack-pametovy-klic-i216/, kde je klíč nabízen jako stavebnice za 180 Kč, což je cena velmi férová (s tímto internetovým obchodem nemám nic společného a zatím jsem tam nic nekoupil). Zde je i uživatelský manuál, kopii najdete zde. Odtud vede odkaz na blog Ondry, OK1CDJ, kde jsem našel kýžené schéma. Je asi mojí chybou, že jsem tenle šikovný klíč neodhalil dřív, protože konstrukce je z roku 2012.
Klíč je zajímavý ještě tím, že na něm nejsou naprosto žádné mechanické prvky (kromě jediného tlačítka), i rychlost se nastavuje pastičkou - v příkazovém režimu se čárkami zrychluje, tečkami zpomaluje.
- rychlost 5 - 50 WPM (25 - 250 zn./min.)
- režimy IAMBIC A nebo B a ULTIMATIC
- dvě paměti, každá s kapacitou 100 znaků
- majákový mód
- interaktivní tréninkový mód
- výchozí mód Iambic B, rychlost 12 WPM, příposlech 800 Hz
- konfigurovatelný klíčovací výstup pro pozitivní i negativní polaritu
Klíč nemá žádné pokročilé "vychytávky", nespolupracuje přímo s počítačem, neklíčuje PTT se správnými časovými sekvencemi, někomu se může zdát omezený rozsah rychlostí (chybí QRSS i QRQ). Pokud ale někomu stačí klíč se základními funkcemi, bude mu Yack stačit na dlouhá léta. S ohledem na jednoduchost a láci nabízí Yack opravdu hodně.
Více informací najdete zde: