Zdroj: http://telegrafie.cz/./index.php?a=klice-a-elektronika/yack-yet-another-cw-keyer  •  Vydáno: 14.4.2015 22:13  •  Autor: OK1RR

YACK - Yet Another CW Keyer

Při hledání pomůcek pro výuku klíčování na elektronickém klíči jsem narazil na velmi zajímavý klíč, který mě zaujal tím, že má kromě běžných funkcí také tréninkový mód, ve kterém klíč do příposlechu vygeneruje fiktivní volací značku a uživatel ji musí zopakovat. Pokud je značka vyslána správně následuje písmeno "R" a další značka. Pokud je ve značce chyba, klíč zahraje 8 teček (prosign chyby) a značka je vyslána znovu.

Autorem klíče je Jan Lategahn, DK3LJ. Zapojení je až "vražedně" jednoduché, je to opravdu pár součástek, které lze umístit na miniaturní, jednostrannou destičku s plošným spojem. Když jsem hledal schéma (myslím něco, co už někdo aktivně používá), narazil jsem na http://hamshop.cz/stavebnice-c4/yack-pametovy-klic-i216/, kde je klíč nabízen jako stavebnice za 180 Kč, což je cena velmi férová (s tímto internetovým obchodem nemám nic společného a zatím jsem tam nic nekoupil). Zde je i uživatelský manuál, kopii najdete zde. Odtud vede odkaz na blog Ondry, OK1CDJ, kde jsem našel kýžené schéma. Je asi mojí chybou, že jsem tenle šikovný klíč neodhalil dřív, protože konstrukce je z roku 2012.

Klíč je zajímavý ještě tím, že na něm nejsou naprosto žádné mechanické prvky (kromě jediného tlačítka), i rychlost se nastavuje pastičkou - v příkazovém režimu se čárkami zrychluje, tečkami zpomaluje.

Yack

Klíč nemá žádné pokročilé "vychytávky", nespolupracuje přímo s počítačem, neklíčuje PTT se správnými časovými sekvencemi, někomu se může zdát omezený rozsah rychlostí (chybí QRSS i QRQ). Pokud ale někomu stačí klíč se základními funkcemi, bude mu Yack stačit na dlouhá léta. S ohledem na jednoduchost a láci nabízí Yack opravdu hodně.

Více informací najdete zde:

http://sourceforge.net/projects/yack/

http://yack.sourceforge.net/