Co zde najdete

Vyhledávání


Naše anketa

Požadujete QSK?
Počet hlasů: 39

DX Code of Conduct


VibroplexBegali

Kategorie: O těchto stránkách

O těchto stránkách

Ne, tohle není nový článek, jen výsledek určité reorganizace, kdy jsem ze sekce udělal článek, aby bylo možné doplňovat další informace o těchto stránkách bez nutnosti aktualizovat původní příspěvek. Ukazuje se totiž, že asi bude nutné tu a tam něco doplnit, poukázat na smysl těchto stránek nebo vzkázat určitému typu lidí, že jim opravdu tyhle stránky nemusejí vadit...

Bývá zvykem, že se autor představí. Doufám, že nebude nezdvořilé, když tuhle nudnou rutinu svěřím strojům a nechám je i prozradit něco o mé aktivitě na pásmech.

Když jsem tyto stránky začínal sestavovat, dal jsem si předsevzetí, že na nich shromáždím pouze materiál, který je těžko dostupný (aspoň v češtině) a který nepředstavuje nic, co by se mohlo stát předmětem diskuse; nic, o čem by bylo možné prohlásit, že je to věc názoru. Velmi brzy jsem však zjistil, že to není možné. Neexistuje totiž oblast radioamatérské činnosti, která by při současných vztazích mezi námi nepředstavovala potenciální konflikt.

Dostávám se tak do slepé uličky - pokud bych se chtěl vyhnout neužitečným polemikám a případným hádkám, bylo by zřejmě nejlepší nic nepsat, nic nedělat veřejně, nanejvýš si tak hrát na svém písečku a kašlat na okolí. Že je tohle oblíbeným postojem většiny OK je věc známá, i právě proto je k dispozici tak málo užitečných materiálů a je jedno, o jaké oblasti hovoříme. Hlava v písku ale nic neřeší, psát nebo jinak šířit informace je třeba a fakt, že publikovat v Česku počátku 21. století znamená jít s kůží na trh je úplně jiný problém.

Mým záměrem bylo shromáždit určitou základní část materiálu, uspořádat ji a nabídnout k užívání s tím, že půjde o celek, který se dál nebude aktualizovat. Web sice existoval, ale byl veřejnosti nepřístupný, materiály přibývaly, třídil jsem je a upravoval, ale všechno stále bylo nějak syrové, nehotové. Nakonec jsem se musel smířit s tím, že zcela hotové to nebude nikdy a pokud budu držet web zavřený, dokud nebudu spokojený, neotevřu ho nikdy. Sice není vůbec příjemné předkládat hostům nedovařený guláš s tím, že to na stole "dojde", ale nakonec to dopadne stejně, jako s jinými weby - bude nutné doplňovat a aktualizovat.

O tom, že udělat užitečný web není jen tak a že je s tím spousta starostí a problémů, se obecně ví. Přesto bych se chtěl o jednom z nich zvlášť zmínit:

Pozor!Je vhodné dát pozor na různé názory, šířené po webech, v konferencích a diskusních skupinách, emailem apod. Je vždy důležité brát v úvahu, KDO takový názor píše. Bývá značný rozdíl mezi tím, co píše aktivní telegrafista (který svou aktivitu prokázal např. tím, že za ni byl nominován do nějakého klubu - FOC, CWops, HSC, VHSC, SHSC apod.) a tím, co píše "multimode ham", který vysílá všechno a obvykle bývá ze 70% na SSB, zbylých 30% připadne na CW, RTTY a různé digimódy. Já sám si nejdřív ověřím, jestli je dotyčný členem nějakého takového klubu a pak teprve čtu. Názory multimode hamů (bez ohledu na jejich věhlas, počet zemí nebo výsledky v závodech) pak beru jen jako okrajové...

Problémy mívají společný základ - někdo hovoří o něčem, čemu nerozumí a odmítá to připustit. Situace je obzvlášť ošemetná v případě respektovaných amatérů, kteří mají za sebou nějaké výsledky. Někdo prostě odmítá uznat, že v něčem je sice autoritou, ale v něčem jiném je naprostý laik. Je to opravdu prastarý problém, falešní prorokové tu byli už dávno před biblí a i dnes platí "Kdo umí, ten umí. Kdo neumí, ten čumí. A kdo o tom nemá ani páru, ten to učí". Koneckonců, jak vyhrát válku vám poradí i Hurvínek a to bez ohledu na to, že je historicky dokázáno, že polní maršál Erwin Rommel "Pouštní liška" byl mnohem lepší stratég. Že někdo raději poslouchá Hurvínka než Rommela (protože Rommel byl nepřítel) je opravdu, ale opravdu jen jeho věc.

Pokud si tyhle stránky projdete, bude vám jasné, že jen shromáždit a případně přeložit potřebný materiál dalo spoustu práce. Dělal jsem je proto, aby pomáhaly, ne proto, aby se líbily (i když budu velmi rád, pokud se vám líbit budou). Platí tedy - nelíbí se vám to? Tak to nečtěte!

print Formát pro tisk