Snad žádná jiná věc kolem telegrafie není tak často mylně vykládána, jako rychlost. Obecně se tvrdí, že dobrý telegrafista "jezdí" rychle a čím rychleji, tím lepší je to telegrafista. Stejně tak je rozšířený názor, že když je signál slabý a v QRM či QRN, je dobré zvolnit a ono to najednou půjde. Setkat se můžete s "QRQ pastičkou" nebo naopak takovou, která je vhodná pro "nás pomalejší". Prý je proti pravidlům slušného chování (nedopatřením označovaného jako hamspirit) jet na nováčka rychle a gentleman se prý pozná podle toho, že zvolní na nováčkovu rychlost - to vše doprovázeno jakýmisi litaniemi o trpělivosti. A u všech diskusí nechybí všudypřítomný čecháčkovský odezdikezdismus - kdo říká, co slyším rád, je machr, expert a autorita, zatímco ten, kdo říká nepříjemnou pravdu, je .... (dosadit odpovídající výraz jistě umíte sami).
Myslíte, že bych se teď měl tvářit jako guru a začít vysvětlovat, jak to vlastně je? Omyl! Jediné, co teď mohu udělat, je pokorně poprosit, abyste si udělali vlastní názor a použili u toho, jak říká Hercule Poirot, šedou kůru mozkovou. Kdybych však zneužil toho, že jsem majitelem těchto stránek a "přilepil" k tomu to, jak to vidím já, dopadlo by to asi takto:
(předpokládejme, že dobrý operátor musí být dobrý telegrafista; dobrého telegrafistu, který se neumí popasovat se svým zařízením by jako dobrého operátora označil snad jen blázen)
- dobrého operátora nepoznáte podle rychlosti, ale podle toho, že spojení s ním jde jako po másle, uděláte ho vždycky, pokud to fyzikální zákony dovolí.
- u dobrého operátora nevnímáte, jak rychle vlastně jede. Všechno vám připadá jasné, srozumitelné a kdyby někdo změřil skutečnou rychlost, asi byste se divili.
- dobrý operátor nejede rychle za každou cenu, jede tak rychle, jak je třeba (většinou jak to vyhovuje protistanici). Zásadou budiž, že QSO nesmí být nepříjemné - ani velkou rychlostí, ani pomalostí.
- při QSB, QRM či QRN snížení rychlosti většinou nepomůže, velmi často je tomu naopak - zrychlíte = projdete! Napasovat rychlost na aktuální podmínky šíření je velké umění a potřebujete tu opravdu dlouholetou zkušenost. Je to jeden z mála momentů, kdy se vyplatí kopírovat protistanici nebo někoho z volajících, kdo uspěl.
- dobrým operátorem můžete být i tehdy, když jsou vaše schopnosti ohledně rychlosti prozatím limitované. Nevolejte stanici, která jede tak rychle, že byste potřebovali, aby vše opakovala dvakrát. Nesnažte se konverzovat s někým, kdo jede výrazně rychleji, než vy. Je sice hezké, že "berete", ale pokud jedete s ručním klíčem proti někomu s perfektním klíčem či klávesnicovým dávačem, kdo jede 2x rychleji, než vy, mohli byste svým "slimejšením" prudit. Vždycky je lepší se zeptat a vždy pečlivě registrovat, jestli protějšek "kapíruje" - začnete-li třeba o počasí a protějšek vám začne popisovat momentální meteorologickou situaci, konverzujte dál. Odpoví-li jedním slovem nebo na WX nereaguje vůbec, spojení ukončete. Dobrý operátor by vždy měl vědět, co si může dovolit - nikdy nezkoušejte něčí trpělivost!
- QRQ pastička nebo naopak pastička, vhodnější spíš pro ty pomalé, je, prosím pěkně, nesmysl! Asi nenajdete telegrafistu, jehož oblíbená "cestovní" rychlost je 30 WPM, který by kvůli pastičce zvolnil na 20 WPM. On si pojede těch svých 30 WPM dál, i se špatnou pastičkou, jen bude nadávat, že to dá víc práce a pravděpodobně se dřív unaví.
Na závěr se zkuste zamyslet nad tím, jestli je vhodné nebo dokonce nutné zvolnit, když vás zavolá někdo pomalejší. Leckdo tvrdí, že svatým posláním radioamatéra je radit, učit a vzdělávat, kudy chodí. Já tvrdím, že radioamatéřina je hobby pro radost. Kantor jsem nebyl a nebudu, nemám rád, když mě někdo poučuje a sám velice nerad poučuji jiné (i když se může zdát pravý opak). Smysl toho všeho vidím v tom, že radioamatéřina v nás povzbuzuje schopnosti, někdy dokonce takové, o kterých ani netušíme, že je máme. Pokud ale v někom, kdo má koncesi 20 let nikdy nevzbudila nic, snad kromě chuti na pivo, žvanivosti a závisti, je možná čas na to, hledat si jiné hobby. Ale to už je opravdu o něčem jiném...