Co zde najdete

Vyhledávání


Naše anketa

Požadujete QSK?
Počet hlasů: 39

DX Code of Conduct


VibroplexBegali

Kategorie: Klíče a manipulátory

Nastavení pastičky

Pastičku nastavujeme zpravidla tak, aby se nám obsluhovala co nejpohodlněji a umožňovala minimalizovat počet chyb při vysílání. V běžné praxi tedy nejde o nic exaktního, i přesto však takový postup vyhovuje. Nevýhodou je, že sami ve skutečnosti nevíme, jak byla pastička nastavena a i když najdeme optimum, je prakticky nemožné se k němu vrátit. Není možné ani zjistit rozsah, ve kterém je možné měnit parametry pastičky (zdvih kontaktů a vratnou sílu). Nemáme možnost nastavit více typů pastiček stejně a srovnávat, což by jistě bylo velmi výhodné např. při výběru před koupí.

Zdvih kontaktů se nastavuje pomocí měrek. Je to sada pásků z planžety známé a zaručené tloušťky. Dříve bylo možné získat vyřazenou sadu měrek např. na telefonní ústředně, dnes se sada 20 nerezových plátků tlouštěk v rozsahu 0,05 – 1 mm prodává např. jako ventilová měrka nebo jako listová spároměrka. Měrka by měla být antimagnetická a musí vyhovovat požadavkům DIN 2275. Cena jedné sady se na trhu pohybuje kolem 300 Kč (květen 2015).

Měrky

Vratnou sílu lze nastavit dynamometrem (siloměrem). Ty mívají různý princip a různou přesnost. Méně přesné mechanické dynamometry plně vyhoví našim požadavkům a lze je pořídit za cenu kolem 1000 Kč. Vyhoví ručkový dynamometr s rozsahem do 50 g.

Dynamometr Nastavování pastičky dynamometrem

Mechanický dynamometr

Nastavování pastičky dynamometrem

V soustavě SI je jednotkou síly newton (N), u pastičky se však velikost vratné síly obvykle uvádí v gramech. 1 N zhruba odpovídá tíze břemene o hmotnosti 100 g. Velikost vratné síly se pohybuje obvykle od 5 g (velmi lehká) do 40 g (velmi tvrdá, těžká).

Sada měrek a dynamometr se běžnému telegrafistovi nevyplatí, i když používá několik pastiček. Výrobci a prodejci by je však měli mít.

print Formát pro tisk