Zdroj: http://telegrafie.cz/./index.php?a=o-morse/ultimatic-mode  •  Vydáno: 20.9.2016 10:30  •  Autor: OK1RR

Ultimatic mode

Pokud se nemůžete zbavit kývavého pohybu ruky ze strany na stranu a nejde vám jambické klíčování, zkuste ultimatic mode. Můžete na klíči hrát jako na "jednopádlo" (fuj, to je výraz), ale časem asi zjistíte, že ultimatic mode toho nabízí mnohem víc. Při stisknutí obou pák nedochází ke střídání teček a čárek, ale děje se následující:

Takhle to funguje, i když nadále držíte obě páky stisknuté. Více zde.

Tohle je opravdu senzační věc, která vás možná časem a naprosto přirozenou formou přivede k tomu, že si zvyknete na stlačování pák a ten prokletý, únavný a pomalý kývavý pohyb se stane minulostí. Pohrajte si s klíčem a zjistíte, že ultimatic je bezkonkurenčně nejlepší a nejpohodlnější při vysílání číslic. Pohodlnější je i při vysílání neprostřídaných znaků (A, W, J, N, D a B). Znaky s vloženým opačným elementem (F, L, Q a Y) se budete muset naučit, ovšem nic vám nebrání zahrát je jako na "jednopádlo".

Ultimatic mode vás možná přivede i k tomu, že začnete vysílat prsty s rukou, opřenou o stůl. Jestli si zvyknete na tohle, možná vám bude jasnější, proč se tolik přimlouvám právě za ruku na stole. Podívejte se sami:

Hrajeme s rukou na stole Hrajeme s rukou na stole
Hrajeme s rukou na stole

Snad není bez zajímavosti, že ti nejrychlejší telegrafisté světa používají právě ultimatic - sice se tvrdí, že ti nejrychlejší používají "jednopádlo", ale ono to není až tak pravda, tohle platí možná v Rusku a ve východní Evropě, ale v USA a jinde ve světě je velmi oblíbený právě ultimatic. Ono zase nejde o nic jiného, než o pohodlí a je opravdu rozdíl mezi chvilkovým výkonem sálového telegrafisty a šichtou profesionála např. na pobřežní stanici. Znám např. několik desítek "Chicken Fat Operators" (CFO), kteří jsou stále fascinováni "jednopádlem" a klíčem W9TO, s čímž bez problémů pracují rychlostmi kolem 70 WPM. Ale když chtějí rychleji, přejdou na ultimatic!

Pozn.: Pokud se divíte, že mám hmatníky otočené vzhůru nohama, vysvětlení najdete zde. Dodnes jsem nepochopil, proč se pastičky vyrábějí "naplacato"...