Zdroj: http://telegrafie.cz/./index.php?a=o-morse/ontech • Vydáno: 12.9.2016 16:40 • Autor: OK1RR
Že i při CW se může v různých formách projevovat dyslexie i rozličné "logopedické" poruchy se moc neví. Existují však i operátoři, kteří "berou" 40 WPM (200 zn./min.), ale jakmile dojde na vysílání, je zle.
ONTECH není nějaká značka nového transceiveru, ale jedna z častých forem projevu některých našich stanic na pásmu. Sledujte:
O ... O (na třech čárkách se toho moc zkazit nedá)
K ... N T (N a T vznikne roztržením K)
1 ... E CH (E a CH ... 4 čárky ... vznikne roztržením jedničky)
a rázem máme z OK1 ONTECH!
Projevuje se tu zvláštní forma CW dyslexie - operátor není schopen vyslat znak z prostřídaných elementů (teček a čárek) spojitě. Samozřejmě to evokuje "pádlujcího" operátora s "jednopádlem" a většinou tomu tak bývá. Biologickými pokusy na jedincích s tímto postižením jsem si však ověřil, že dvoupáková pastička a jambický klíč tuhle nemoc neléčí, naopak - takový "trhač" je správnému pochopení jambického klíčování vzdálen mnohem víc, než jiní.
Co tedy s tím? Jsem opravdu na rozpacích, protože nevím. V případech, kdy člověku něco tvrdošíjně nejde se často doporučuje léčba tzv. "šokem z nutnosti". Neumíte plavat, někdo vás hodí do vody a buď plavete, nebo se topíte. Není mi však jasné, jak to udělat v případě Morse. Jeden z učených pánů doktorů mi řekl, že by to zkusil neustálým přeříkáváním "tydá", "tády", "tádydá", "tydády" apod. No, možná se jednalo o profesionální deformaci, on to byl dětský psycholog se specializací na logopedii.
Určitě nic nezkazíte pokusem o nadhled se zachováním špetky humoru, ono se fakt střílí spíš ze špuntovky, ale z tohohle určitě ne. A možná si vezměte do ruky svůj oblíbený klíč a zkuste si dokola přehrávat jeden z oblíbených zkušebních textů: KAKADU NAKAKAL KALAMAR PLNY KADIDLA. Pokud tohle přehrajete 32768x po sobě, bude pravděpodobně veškerá CW dyslexie pryč.
A v mezičase si můžete přečíst o přesně opačné formě CW dyslexie, kdy operátor MATLAVSECHNODOHROMADY. Zároveň si tím procvičíte tolik potřebnou angličtinu, článek napsal Roger, G3SXW.