Co zde najdete

Vyhledávání


Naše anketa

Požadujete QSK?
Počet hlasů: 37

DX Code of Conduct


Vibroplex



Begali

Kategorie: Elektronické klíče, Tak takhle tedy ne!, Výuka

Problém s příposlechem

Kamarád se vrací po letech k vysílání a objevil se zajímavý problém – říkal, že si osvěžuje Morse a bere bez problémů 30-32 WPM, ale jen z příposlechu svého klíče. Jakmile sedne k rádiu, tak jsou jeho schopnosti ty tam...

Signál z multivibrátoruNešlo mi to na rozum přesně tak dlouho, než jsem si nechal ukázat, jak to dělá. Měl home made squeeze klíč s TTL logikou. Na příposlech to mělo multivibrátor na kmitočtu cca 1 kHz. Výsledek je pak jasný – ucho si zvykne na obdélníky (trojúhelníky, lichoběžníky – nevím, nekontroloval jsem to) z multivibrátoru (včetně kliksů a bohatého obsahu harmonických), navíc zcela nevhodný kmitočet, posazený do nejcitlivější oblasti lidského sluchu a neštěstí je hotové. Z rádia leze CW signál coby sinus (je ještě občas prohnaný NF CW filtrem), takže když si někdo zvykne na multivibrátor, je zcela logicky zmatený, ztrácí akustickou orientaci, poněkud kulatější značky se mu mažou dohromady, z toho všeho kouká jen zklamání a ztráta sebedůvěry.

Pomoc je přitom jednoduchá – postavte si tréninkový oscilátor, např. tento a kmitočet volte v rozsahu mimo nejcitlivější oblast ucha, nejlépe v rozsahu 400 – 600 Hz. Z oscilátoru leze pěkný sinusový signál, který dost připomíná signály z vašeho transceiveru. Snažte si na to zvyknout, při vysílání to bude s příposlechem z TCVR stejné.

Některé transceivery umožňují vysílat „naslepo“, tj. bez toho, aby z něj vycházel VF signál, prostě jen klíčujete příposlech. Pokud tohle vaše rádio umí, není třeba nic stavět a pokud navíc slyšíte pozadí z pásma, můžete se naučit poslouchat s QSK, což není automatické a ani jednoduché - spousta vynikajících telegrafistů QSK přímo nesnáší.

print Formát pro tisk